Skip to content

9 Forge LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1966

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block286.08
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,918
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
25%
Improvement Value:$165,400
75%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+6.1%
2024$9,265+2.5%
2023$9,038+1.3%
2022$8,926+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,918DeedBook 10603, Page 1660

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5103, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1966