Skip to content

15 Forge LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1966

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block286.08
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,100
26%
Improvement Value:$157,400
74%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,475+6.1%
2024$8,929+2.5%
2023$8,710+1.3%
2022$8,602+7.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft2,494DeedBook 11175, Page 104

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 10148, Page 1941Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4497, Page 738

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3871, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1966