Skip to content

3010 Chapel Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2000

Property Information

Block286.09
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
28%
Improvement Value:$138,300
72%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+6.1%
2024$8,072+2.5%
2023$7,874+1.3%
2022$7,776+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4143, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1961