Skip to content

5 Meryl LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1966

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Dec 31, 1999

Property Information

Block286.09
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description2SFAV-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
23%
Improvement Value:$202,800
77%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,683+6.1%
2024$11,009+2.5%
2023$10,739+21.1%
2022$8,869+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft2,894DeedBook 5065, Page 551

Property Sale

Sale
$148,990
DeedBook 4889, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1966