Skip to content

73 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2002

Property Information

Block286.10
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
28%
Improvement Value:$139,200
72%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+6.1%
2024$8,169+2.5%
2023$7,968+1.3%
2022$7,869+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961