Skip to content

45 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2015

Property Information

Block286.10
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
25%
Improvement Value:$155,100
75%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,257+6.1%
2024$8,723+2.5%
2023$8,510+1.3%
2022$8,404+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4514, Page 629

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 4307, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1963