Skip to content

31 Lafferty DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block286.10
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SFAV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
28%
Improvement Value:$152,400
72%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,440+6.1%
2024$8,896+2.5%
2023$8,678+1.3%
2022$8,570+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 9948, Page 872Recorded1/15/2014

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9560, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1961