Skip to content

78 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1962

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
May 12, 2014

Property Information

Block286.11
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
26%
Improvement Value:$159,400
74%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+6.1%
2024$9,030+2.5%
2023$8,809+1.3%
2022$8,699+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$214,900

To:

Sq Ft2,114DeedBook 10011, Page 1865

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8279, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1962