Skip to content

74 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block286.11
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
30%
Improvement Value:$130,500
70%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+6.1%
2024$7,828+2.5%
2023$7,636+1.3%
2022$7,541+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft1,938DeedBook 7221, Page 701

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4578, Page 866

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 4260, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1964