Skip to content

35 Ivy LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block286.12
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
29%
Improvement Value:$151,000
71%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+6.1%
2024$8,988+2.5%
2023$8,768+1.3%
2022$8,659+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 10447, Page 606Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965