Skip to content

3 Ivy LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964
Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block286.12
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
22%
Improvement Value:$204,600
78%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541+6.1%
2024$9,934+18.4%
2023$8,387+4.4%
2022$8,032+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 11784, Page 1693

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,925DeedBook 11730, Page 549Recorded5/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964