Skip to content

8 Jade LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 22, 1979

Property Information

Block286.12
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
26%
Improvement Value:$168,500
74%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+6.1%
2024$9,518+2.5%
2023$9,284+1.3%
2022$9,169+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 3616, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1964