Skip to content

4 Ivy LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block286.13
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
26%
Improvement Value:$165,100
74%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,948+19.5%
2024$8,324+2.5%
2023$8,120+1.3%
2022$8,019+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,500

To:

Sq Ft1,938DeedBook 10892, Page 1433

Property Sale

Sale
$138,239

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 10531, Page 818Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4463, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1964