Skip to content

22 Meryl LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block286.17
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,918
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
25%
Improvement Value:$174,000
75%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+6.1%
2024$9,799+2.5%
2023$9,559+1.3%
2022$9,440+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft2,918DeedBook 10378, Page 850

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5098, Page 118

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3334, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1964