Skip to content

8 Wagon LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block286.17
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
25%
Improvement Value:$180,800
75%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,712+6.1%
2024$9,152+2.5%
2023$8,928+1.3%
2022$8,817+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 12589, Page 1690

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 10447, Page 466Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 10367, Page 1926Recorded3/19/2016

Property Sale

Sale
$260,005
DeedBook 7595, Page 576

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5235, Page 112

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4809, Page 381

Property Sale

Sale
$86,600
DeedBook 4033, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1965