Skip to content

110 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block286.19
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
29%
Improvement Value:$141,000
71%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+6.1%
2024$8,400+2.5%
2023$8,194+1.3%
2022$8,092+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 10810, Page 1896

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3812, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1966