Skip to content

60 Ivy LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$353,325
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block286.19
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM138

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
27%
Improvement Value:$158,300
73%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+6.1%
2024$9,114+2.5%
2023$8,891+1.3%
2022$8,780+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$353,325

To:

Sq Ft2,426DeedBook 11754, Page 1088

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3633, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1964