Skip to content

114 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 10, 2005

Property Information

Block286.19
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
32%
Improvement Value:$126,100
68%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+6.1%
2024$7,791+2.5%
2023$7,600+1.3%
2022$7,505+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 7772, Page 525

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5240, Page 291

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3513, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1964