Skip to content

89 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block286.20
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
28%
Improvement Value:$155,900
72%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685+6.1%
2024$9,127+2.5%
2023$8,903+1.3%
2022$8,792+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,694DeedBook 9914, Page 1757

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 7614, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1964