Skip to content

109 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$43,500
Last Sale Date
Dec 13, 1975

Property Information

Block286.20
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
26%
Improvement Value:$157,600
74%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+6.1%
2024$8,950+2.5%
2023$8,731+1.3%
2022$8,622+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$43,500

To:

Sq Ft2,316DeedBook 3414, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1964