Skip to content

14 Orchid LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 31, 1994

Property Information

Block286.20
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
30%
Improvement Value:$138,000
70%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+6.1%
2024$8,282+2.5%
2023$8,079+1.3%
2022$7,979+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft2,154DeedBook 4695, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1964