Skip to content

8 Orchid LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block286.20
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
30%
Improvement Value:$144,300
70%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+6.1%
2024$8,644+2.5%
2023$8,432+1.3%
2022$8,327+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4497, Page 92

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4402, Page 542

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 3547, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1964