Skip to content

6 Orchid LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block286.20
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
23%
Improvement Value:$207,400
77%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+6.1%
2024$11,299+2.5%
2023$11,022+1.3%
2022$10,885+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,808DeedBook 4740, Page 642

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4216, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1964