Skip to content

105 Knollwood DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block286.20
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
27%
Improvement Value:$151,200
73%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+6.1%
2024$8,681+2.5%
2023$8,469+1.3%
2022$8,363+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 10586, Page 961

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9966, Page 201Recorded2/12/2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4209, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1964