Skip to content

23 Knoll LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block286.22
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
30%
Improvement Value:$136,300
70%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+6.1%
2024$8,181+2.5%
2023$7,981+1.3%
2022$7,881+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 11147, Page 996

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9141, Page 888

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5123, Page 364

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4598, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1964