Skip to content

3 Orchid LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block286.26
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
28%
Improvement Value:$153,800
72%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+6.1%
2024$8,921+2.5%
2023$8,702+1.3%
2022$8,594+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 4676, Page 803

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4438, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1964