Skip to content

13 Orchid LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$276,900
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block286.26
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM139

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
28%
Improvement Value:$152,600
72%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+6.1%
2024$8,849+2.5%
2023$8,633+1.3%
2022$8,525+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,900

To:

Sq Ft2,316DeedBook 9369, Page 1172

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5045, Page 317

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4402, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1964