Skip to content

29 Saddle LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block286.30
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM138

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
27%
Improvement Value:$193,800
83%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,354+6.1%
2024$9,757+2.5%
2023$9,518+1.3%
2022$9,399+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,104DeedBook 12463, Page 1122

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 11450, Page 1232Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$255,500

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 9956, Page 627Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7950, Page 458

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4228, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1964