Skip to content

7 Blue Bell DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1964

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block286.33
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM136

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
24%
Improvement Value:$185,500
76%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884+6.1%
2024$10,257+2.5%
2023$10,006+1.3%
2022$9,881+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft2,768DeedBook 10449, Page 945

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5135, Page 569

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4716, Page 199

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3857, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1964