Skip to content

7 Lloyd AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block287.06
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM143

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
33%
Improvement Value:$111,600
67%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+6.1%
2024$6,971+2.5%
2023$6,800+1.3%
2022$6,716+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8257, Page 78

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4535, Page 337

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4171, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1960