Skip to content

11 Lloyd AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1967

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block287.06
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM143

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,100
27%
Improvement Value:$160,500
73%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+6.1%
2024$9,186+2.5%
2023$8,960+11.9%
2022$8,007+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 11503, Page 695

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4334, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1967