Skip to content

312 Oak AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block289.02
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM142

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
32%
Improvement Value:$126,500
68%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+6.1%
2024$7,862+2.5%
2023$7,669+1.3%
2022$7,574+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 5102, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1965