Skip to content

400 Kennebec RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1970

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 6, 1977

Property Information

Block302.01
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
26%
Improvement Value:$169,600
74%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,224+6.1%
2024$9,635+2.5%
2023$9,399+1.3%
2022$9,282+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,643DeedBook 3491, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1970