Skip to content

20 Christian LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 10, 2001

Property Information

Block306.01
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM140

Building Details

Building Class17
Description1SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,300
35%
Improvement Value:$173,000
65%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,830+6.1%
2024$11,148+2.5%
2023$10,875+1.3%
2022$10,739+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 5189, Page 271

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4111, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1955