Skip to content

306 Wilson RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1982

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 24, 2000

Property Information

Block324.01
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM137

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,300
24%
Improvement Value:$201,700
76%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,772+6.1%
2024$11,093+2.5%
2023$10,821+1.3%
2022$10,687+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,710DeedBook 5108, Page 509

Property Sale

Sale
$73,710
DeedBook 3877, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1982