Skip to content

2806 Church RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Jul 1, 1983

Property Information

Block329.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM137

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
28%
Improvement Value:$128,200
72%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+6.1%
2024$7,522+2.5%
2023$7,337+1.3%
2022$7,246+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 3905, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1955