Skip to content

215 Garfield AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block335.03
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM133

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
27%
Improvement Value:$154,700
73%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+6.1%
2024$8,921+2.5%
2023$8,702+1.3%
2022$8,594+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 10150, Page 511

Property Sale

Sale
$85,532
DeedBook 5051, Page 561

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4584, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1960