Skip to content

200 Garfield AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block335.04
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM133

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$144,600
70%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+6.1%
2024$8,681+2.5%
2023$8,469+1.3%
2022$8,363+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$246,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 7521, Page 1733

Property Built

Built

Year Built: 1960