Skip to content

225 Madison Ave NCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block335.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM133

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,400
75%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+6.1%
2024$10,337+14.1%
2023$9,063+1.3%
2022$8,950+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,829DeedBook 11017, Page 1813

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 10394, Page 1724Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$135,500

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 10289, Page 1272Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5056, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1960