Skip to content

105 Cranberry CtCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 12, 2016

Property Information

Block335.06
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
24%
Improvement Value:$187,600
76%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+6.1%
2024$10,308+2.5%
2023$10,055+1.3%
2022$9,930+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft2,649DeedBook 10440, Page 860

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 10118, Page 363Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft2,649DeedBook 10118, Page 356Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8595, Page 1196

Property Built

Built

Year Built: 1960