Skip to content

12 Farmhouse LnCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block335.06
Lot45
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
28%
Improvement Value:$155,000
72%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,346+6.3%
2024$8,793-0.3%
2023$8,821+4.3%
2022$8,461+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 12897, Page 1427

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4011, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1960