Skip to content

133 Spring House RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Dec 30, 1983

Property Information

Block335.08
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
28%
Improvement Value:$157,800
72%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+6.3%
2024$8,973-0.3%
2023$8,997+4.2%
2022$8,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000

To:

Sq Ft1,829DeedBook 3944, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1960