Skip to content

113 Spring House CtCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block335.09
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
27%
Improvement Value:$161,400
73%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912+6.1%
2024$9,341+2.5%
2023$9,112+1.3%
2022$8,999+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,829DeedBook 9887, Page 1602

Property Sale

Sale
$130,450
DeedBook 4968, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1960