Skip to content

118 Hedgerow DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1965

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block335.10
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
26%
Improvement Value:$170,600
74%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323+6.1%
2024$9,728+2.5%
2023$9,489+1.3%
2022$9,371+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft1,829DeedBook 5108, Page 770

Property Sale

Sale
$114,200
DeedBook 4991, Page 907

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3514, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1965