Skip to content

108 Garfield AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block335.11
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
28%
Improvement Value:$151,600
72%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+6.1%
2024$8,849+2.5%
2023$8,633+1.3%
2022$8,525+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 10193, Page 1838

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7007, Page 772

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5265, Page 881

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3533, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1960