Skip to content

102 Garfield AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block335.11
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
30%
Improvement Value:$140,200
70%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,909+6.1%
2024$8,396+2.5%
2023$8,190+1.3%
2022$8,088+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 12752, Page 1981

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 12487, Page 1240Recorded12/27/2023

Property Sale

Sale
$136,000

To:

DeedBook 4916, Page 229

Property Sale

Sale
$148,500

To:

Property Sale

Sale
$142,000

To:

DeedBook 4451, Page 172

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 4126, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1960