Skip to content

3511 Church RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Dec 14, 1981

Property Information

Block335.13
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
30%
Improvement Value:$124,700
70%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+6.1%
2024$7,433+2.5%
2023$7,251+1.3%
2022$7,161+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 3813, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1960