Skip to content

1125 Harvest RdCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block335.14
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
26%
Improvement Value:$167,800
74%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+6.1%
2024$9,505+2.5%
2023$9,272+1.3%
2022$9,157+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,829DeedBook 10427, Page 652

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9412, Page 1095

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8944, Page 1661

Property Built

Built

Year Built: 1960