Skip to content

1101 Garfield AveCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block335.15
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM135

Building Details

Building Class17
Description2SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
31%
Improvement Value:$139,200
69%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+6.1%
2024$8,484+2.5%
2023$8,276+1.3%
2022$8,173+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 10722, Page 161

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 9106, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 1960