Skip to content

12 Peppermill DrCherry Hill, NJ 08002

Built 1960

Last Sale Price
$250,200
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block335.18
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
26%
Improvement Value:$164,100
74%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+6.1%
2024$9,265+2.5%
2023$9,038+1.3%
2022$8,926+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,200

To:

Sq Ft2,022DeedBook 7185, Page 1246

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3573, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1960